e mërkurë, prill 30, 2008

Darke per 0-2Darke per 2:

Njerez: 2
KARrige: 0-2
Mish: 2 cope, pot e blere gati Cordon Blue
Sallate? Po sallate jeshile me portokall dhe me balsamic me mustarde
Biles, biles, dhe sallate Domate Mozzarella
Pjata e pare?
Penne al pesto me panna dhe kerpurdha!!!
Penne al Pesto dhe Panna me Kerpurdha

Vihet uji ne zjarr. Kur te zjeje uji mire, hidhet kripa dhe makaranat, me fal, Pennet!

Nderkohe ne nje tigan te gjere, me zjarr te ulet hidhet pak fare, po fare fare pak vaj ulliri, dhe panna. Lihet te perzihen pak me njera tjetren dhe me pas hidhet pesto dhe kerpurdhat. Ideja eshte qe te behet e mire dhe e trashe, keshtu qe duhet me e perzje gjate gjithe kohes. Nese keni djath tkackavall te grire mund ti hidhni pak, sa per ta trashur.

Kur tjene bere pennet, hidhen ne tigan dhe lihen ne zjarr me gjithe salcen per 3-4 minuta.

Pershendetet dhe Zhyljeni qe na ka mesuar ta gatuajme keshtu.

Pilaf me Veze dhe MishOriz ( 100 gram )
Mish vici
2 kokrra veze
Domate te thata
Basilic
Kripe piper etj….


Zjehet mishi dhe me lengun e mishit pergatitet dhe pilafi.
(pilafi i ka masat 1 me 2. DMth 1 gote oriz do 2 gota uje te ngrohte. Ne fillim vihet pak gjalp apo vaj ulliri dhe perzihet orizi gjeri sa te marri nje ngjyre tjeter ( dmth te lyhet n’voj) dhe ii hidhet uji) ( Ne rast se sdoni te perdorni vajra, atehere mund ta beni me vere te bardhe)

Nderkohe qe pilafi zjen me zjarr te ulet per 20 minuta, mishi vihet per tu skuqur.
Pasi te kene mbaruar te jgitha keto. Pilafi hidhet ne nje pjate te gjere.
Rrihen vezet dhe mund ti hidhni ereza dhe barishte, dhe perzihet me orizin.
Hahet sa me shpejt, se te jete me e shijshme

e martë, prill 15, 2008

Bukë Misri


Duhen:

1/3 gotës (cup) Miell
1 1/3 gotës Miell Misri
Pak sheqer, Kripë
1 gotë Kos apo Sour cream
1 kokërr vezë
2 lugë vaj ulliri
Një lugë sodë buke
NJë lugë Baking Powder

Përzihen të thatat bashkë.
Në një pjatë të veçantë përzihet kosi veza dhe vaji i ullirit. Unë zakonisht këto kriprat dhe sheqernat i hedh bashkë me vezën. Këtë përzierje ua hedhim miellit, dhe i punojmë së bashku ( më mirë me një lugë apo spatul) gjerisa mos të ketë ngelur gjë e thatë.
Nëse nuk qullen të gjitha, mund ti hidhni pak ujë të ngrohtë.

Ndërkohë që punojmë brumin (merr fare pak kohë, max 10 minuta) ndezim furrën në 400 Gradë Farhenheit, dhe fusim tavën ku do të vendosim brumin.Pasi ta kemi përgatitur brumin,
Marrim tavën (e nxehtë tava tashi, kuptohet)
I fusim brumin dhe e lejmë në furrë po me 400 gradë për 20 a 25 minuta,


Hahet ashtu e nxehtë me gjalp, djath dhe qepë të njoma.


Updejt

Del shumë e mirë gjithashtu dhe me Pesto dhe me Parmiggiano.
Apo me djath të bardhë të grirë dhe me domate të thata.

Oh...çna gjeti..vetëm bukë misri duke ngrënë.