e enjte, nëntor 08, 2007

byrek më mirë kur i blen 200lek

Po po , e kam menduar disa herë, kur përtoj të gatuaj dhe them, ah...për 250 lekë, blej një byrek, dhe jam në rregull, apo 300 lek një sfoliat tek liceu.

Por mendimet...vazhduan ndërsa une po gatuaja

Byrek me domate dhe qepë

Qërohen domatet he qepët ddhe priten shumë hollshëm e vihen në një tigan për tu pjekur.
Hapen petët ( të gatshme...i ka bërë frëngu ditë përpara)

dhe vendoset masa e përgatitur. mbështillet...unë bëj më së shumti tip trigonash, dhe futen në furrë në një temperaturë mesatare.Byrek me djath dhe spinaq.

Djath
Vezë
Kos
Spinaq i zjerë

Përzihen të gjitha këto ingredientet, dhe si më sipër, masa i hidhet petëve, futen në furrë.

F!erkohen duart mirë e mirë dhe pritet sa të piqen.

3 komente:

Anonim tha...

INA

Pe Korce je qe ben byrek me qepe e domate me? Andej eshte ime me, c'te hash.

K. tha...

kush eshte Ina?
dhe kush ma mbaroi byrekun?:)

INA tha...

Une jam INA, po sepse me iku mendja dhe "checked" anonymous. Dhe gabim fatal kam bere ti qenke djale per koke te djalit.
Shume mire gatuan, te lumte dora!!!