e diel, tetor 14, 2007

Sanduiçe të vogla
Sanduiçet e vogla (tip Muffin) janë shumë të nevojshme për koktejle të ndryshme, apo në rastin tim...kur do të mbarosh miellin dhe vezët.


Përbërësit:
2 gota miell
1 gotë kos
2 kokrra vezë
Marxhoram
Tym
Kripë dhe erëza të tjera

Përzihet veza me miellin dhe me kosin, dhe i hidhen dhe erëzat.
Brumi ( që duhet të jetë paksa i hollë) vihet në një tavë specialisht për muffins.

Vihet në furrë (të ngrohur) për 12 minuta.Ndërkohë që piqet buka, apo sanduiçet përgatiten përbërësit që duhen për ti mbushur.

Ullinj
Mozarella
Kastraveca
Djath i bardhë
Chevre aux herbes
Pastërma
Kos me erëza dhe me Pesto


Pasi të dalin nga furra, pritet horizonatalisht (jo e gjitha)

Unë për vete i bëra kështu:


I leva me kos me erëza dhe pesto,
dhe në një copë pasërmaje vendosa chevre apo djath të bardhë me gjithë ullinj. Dhe më pas i vendosa në sanduiçe.
Gjithashtu, mozarella me kastraveca dhe ullinj.

Ja fotografitë me i llaf.

5 komente:

eni tha...

dukeshkan te shijshme!

po ti qeke nikoqirja modhe mi goc:) e pastroke qilarin!bravo ashtu te do Partia:)

Karmapolitick tha...

vetem se ke nxjerre fotografite.

Eni, K. eshte kuzhiniere e shkelqyer. That is what "K" stands for. :)

ej, keto buket u dukerkan ikonografike. hajt ca dite nga shpia ime.

K. tha...

K. stands for a lot of things.....

while K=Kitchen it's around the corner in my list

Anonim tha...

Po keto Chevre aux herbes,c'a jane moj 'K'?

Anonim tha...

o guzhinjeri/a K, tl vazhdoje kete blogun tend se jam shrkire gazit. "80 e kekut do te piqni se 20 hahet si brum" hahahaha